Bērnu fotogrāfijas

“Kā man vajadzētu fotografēt savu bērnu?” – tas ir jautājums, ko uzdod daudzi vecāki. Šajā rakstā īsumā pastāstīsim, kā sagatavoties un kā fotografēt. Tomēr paturiet prātā, ka šie nav grāmatā iekalti likumi, pēc kuriem tikai jāveic bērnu iemūžināšana – jūtieties brīvi un dariet tā, lai visiem ir jautri un gala rezultātā ir skaistas bildes.

Pirms uzsākat sagatavošanās darbus, kameru uzstādīšanu un vietas iekārtošanu, vispirms ir jāpārliecinās, vai bērns ir apmierināts ar kameru. Piemēram, fotografējot dzīvniekus, ir ļoti grūti uztvert kadru, jo viņiem ir paniskas bailes no liela melna foto aparāta. Tāpēc pārliecinies, ka bērnam kamera neizraisa bailes. Ļauj bērnam paturēt rokās kameru, un pat nofotografēt kādu kadru, ja viņš ir pietiekami vecs. Pirms sāc foto sesiju, pavadi laiku kopā ar bērnu – varbūt viņš vēlēsies fotografēties ar kādu savu mīļo rotaļlietu. Viņš var pats izveidot kompozīciju no savām rotaļlietām.

Fotografēšanās vietas izvēle: Padomā laicīgi, kur vēlies bērnu fotografēt. Tai ir jābūt vietai, kur viņš jūtas komfortabli. Varbūt dodieties uz parku, kur viņš spēlējas un smaida nepārtraukti, vai rotaļu istabas malā, sakrāmējot visas rotaļlietas vienuviet. Mēģini atrast vietu, kur būtu diezgan vienkāršs fons (vienveidīga krāsa, sakopta apkārtne).

Nemākslota pieeja: cik vien iespējams, centies fotografēt bērnu viņam dabiskā situācijā. Liec viņam kaut ko darīt, kas viņam patīk un vienkārši sāc fotografēt. Jums nevajadzēs lūgt katru reizi, lai viņi pārstāj darīt to, ko dara pašlaik, lai tikai paskatās uz jums un pozē. Tas vairs neraisīs dabiskumu, it īpaši, ja liksiet to darīt ik pēc minūtes.

Fotografē bērnu acu līmenī: Ja tavs bērns vēl ir mazs, tad visticamāk būs tikai pusi no tava auguma garuma. Fotografēšana no pieauguša cilvēka augstuma var radīt bildes kā putna lidojumā, turklāt, tā samazinot iespējas nofotografēt dabisku skatu. Bērnam noteikti būtu jāskatās uz augšu visu liku, lai redzētu seju fotogrāfijā. Tāpēc nepieciešams pietupties līdz bērna augumam, un fotografēt viņa līmenī. Tā bildes ir daudz privātākas un skaistākas.

Pietuvini bildes: Daudziem vecākiem patīk, ka tieši viņu bērni ir priekšplānā, nevis, ka ir redzami tāli cilvēki, kuriem sejas pat nevar saskatīt. Tieši tāpēc, daudz labāk ir nevis atkāpties atpakaļ, lai iegūtu pilna izmēra bērnu, bet gan tieši pretēji – pienāc tuvāk bērnam, lai viņa seja ir skaidri un gaiši parādīta. Grūtāk būs, ja ir jāfotografē lielāka grupa, taču arī tad var izveidot piemērotu kompozīciju, lai varētu saredzēt sejas.

Koncentrējies uz acīm: Pievērs īpašu uzmanību sava bērna acīm. Ja tev ir ieslēgta fokusa meklēšana, tad izvēlies acis kā galveno punktu. Vaibsti var būt nedaudz izplūduši, kā arī citas zonas mazāk saskatāmas, tomēr visam skatam ir jābūt vērstam uz acīm. Jo kas gan var būt vēl skaistāks kā bērna acis?

Fons: Tas prasa lielu uzmanību un pieredzi, lai iegūtu labus fotoattēlus. Pirms sāc fotografēt, pievērs uzmanību, vai apkārt nav kādi traucējoši priekšmeti. Padari vismaz vienu vietu savā mājā, kur apkārt nemētāsies liekas mantas, nebūs pielīmēti kādi plakāti vai citas piezīmes.

Apģērbs: Galvenais likums, ko nepieciešams ievērot – lai bērnam ir ērti. Protams, nedaudz piestrādāt pie radošām idejām, kuras pastiprinātu bērna personību būtu tikai ieteicams. Tomēr pats galvenais, lai viņš visu laiku necenšas novilkt apģērbu, kurš spiež, niez vai kā savādāk traucē. Vari piedāvāt bērnam pašam izvēlēties kādu apģērbu. Vari spēlēties ar krāsām, lai bērns būtu ietērpts košā apģērbā, tā pievēršot lielāku uzmanību tieši viņam.