Kā iemūžināt atmosfēru un noskaņojumu

Kāpēc tas ir tik grūti attēlot fotogrāfijā mājīgu gaisotni kafejnīcā? Vai atmosfēru, kāda valda pie ugunskura, kopā ar draugiem, siltā vasaras vakarā? Iemūžināt šo tik svarīgo sajūtu nevar kurš katrs – tas viss nāk mācību un pieredzes ceļā. Gala fotogrāfija ir jāizveido tehniski pareiza, un kompozīcija ir jāizveido precīza. Fotogrāfijai ir jāatsaucas uz jūtām: smaržu, ainām, skaņu.

Kā vienmēr, fotogrāfiju noteikumi ir veidoti, lai tos pārkāptu. Tāpēc, ir izveidots saraksts, kas palīdzētu iepazīt fotografēšanas mākslu vairāk no radošuma puses. Ir jāmācās iemūžināt garastāvoklis, nevis jāiekaļ galvā visi pamatnoteikumi, kā X faktori var ietekmēt Y darbības.

1. Fotografē vājā apgaismojumā
Mēģini fotografēt, kad gaisma ir jau nedaudz tumša un metas krēsla. Zema gaisma ir ļoti domu raisoša. Ja tu fotografē statiskus objektus, piemēram, ainavu, tad noteikti uzstādi kameru uz statīva. Ja tu fotografē kustīgus objektus, piemēram, cilvēkus, būs nepieciešams augsta izšķirtspēja un plaša leņķa objektīvs, jo bildes ir jāiegūst pietiekami ātrā laikā, lai mirklis nepazūd. Tomēr arī var atstāt lēnāku fotografēšanas ātrumu, ieviešot fotogrāfijās nedaudz izplūdušu skatu. Tas ir veids, kā padarīt atmosfēru vairāk steidzīgu, savās domās iegrimušu.

2. Patvaļīgs skatiens nevis pozēšana
Kad tu fotografē cilvēkus, vislabāk atmosfēra un emocijas ir redzamas tieši laikā, kad netiek speciāli pozēts kamerai. Protams, modeļi var zināt, ka tiek fotografēti, tomēr labāk ir likt tiem skatīties kaut kur citur – ievērot mušu uz sienas vai kaut ko citu. Fotogrāfija, kurā cilvēks skatās tieši objektīvā atvelk skatītāju no domām, ka tā ir dabīgi veidota. Ieejot istabā ar fotokameru, var redzēt, ka visi, ievērojuši kameru, sāk platāk smaidīt, sakārto matus un iztaisnojas. Bet līdz ar to, īstās atmosfēras noskaņojums ir zaudēts.

3. Apgaismojums
Apgaismojums spēlē milzīgu lomu ikvienā fotogrāfijā. Lai uzņemtu īsto atmosfēru konkrētā brīdī, tavs mērķis ir uzsvērt apgaismojumu cik vien iespējams. Gaišs apgaismojums radīs mājīguma sajūtu, siltu atmosfēru. Piemēram, vasaras vakarā oranžā saules gaisma, kura apstaro cilvēku saulrieta laikā rada siltu noskaņojumu. Eksperimentē ar fotografēšanu, kad saule ir tieši aiz vēlamā objekta. Pavēršot objektīvu uz sauli, rodas efekts, kuru var izmantot savā labā. Lēcas uzliesmojums var palīdzēt pievienot reālu noskaņu vasarā.

4. Iemūžini emocijas
Bieži vien mūsu spilgtākās atmiņas ir cieši saistītas ar kādiem cilvēkiem, ar kuriem kopā esam piedzīvojuši. Šī iemesla dēļ, tas ir labs veids, lai attēlotu emocijas ir fotografēt cilvēku saskarsmi vienam ar otru. Tas var būt pēkšņs smaids, ieraugot otru, sasveicināšanās prieks, saspringts brīdis un daudz citas emocijas. Ne vienmēr ir viegli pamanīt šos momentus, jo tie mēdz pazust ļoti ātri.

5. Pielāgo savu krāsu temperatūru
Pēcapstrādes procesā ļoti labi ir pielāgot krāsu temperatūras. Tas nozīmē, ka varat izlemt optimālo krāsu temperatūru tikai pēc tam, nedomājot par mirkli, kad fotografēsi. Tas dod lielu priekšrocību – veikt vairāk nekā vienu interpretāciju ar attēlu. Zilie un vēsie toņi var likt justies nomierinoši, turpretī sarkanie un siltie toņi ir vairāk enerģiski. Piemēram, bilde, kura ir zilā vai sarkanā krāsu paletes tonī, sniedz daudz lielāku priekšstatu, vai ārā bija auksts vai silts. Zilās krāsas, kā jau no vēso toņu paletes izskatīsies daudz aukstākas.

6. Izmanto paildzināto kompozīciju
Šajā gadījumā kā garu ekspozīciju var uztver divu vai ilgāku sekunžu garu fotografēšanu. Lai veiktu šādu kadru, kamerai ir jābūt novietotai stabilā pozīcijā. Šāda ekspozīcija darbojas vislabāk tad, ja tiek uzņemti kustīgi objekti, piemēram, jūra, ūdenskritums, vējš zālē. Šo efektu var apvienot ar fotografēšanu tumšā apgaismojumā. Tikpat efektīvs kā dabas kadru uzņemšana, arī šo var izmantot pilsētas ainavu bildēm. Gaismas no automašīnām atstāj “ceļu”.

Kā fotografēt bērnu dabā

Bērnu fotogrāfijas ir viena no mīļākajām tēmām, ko fotogrāfi vēlas īstenot, bet, tāpat kā jebkura tēma, tas ir liels izaicinājums. Tāpēc apskatīsim dažus veidus, kā iegūt iespējami labākos rezultātus, fotografējot bērnus āra apstākļos.

Kāpēc dabīgais apgaismojums ir labākais?
Bērni, tāpat kā ikviens cilvēks, vislabāk izskatās tieši dabiskajā apgaismojumā. Maigas, dabiskas gaismas sniedz sejai dabiskāku izskatu un patīkamu formu, padara ādu gaišāku un noņem ēnas. Izmantojot zibspuldzi iekštelpās, bieži vien var izraisīt apžilbšanu, kas novedīs zīdaini un jaunākos bērnus līdz asarām. Zibspuldze arī pārveido ādas toni, novērš reālisma izskatu un padara seju spīdīgā tonī.

Ja tu meklē pašu piemērotāko āra apgaismojumu, kad fotografēt bērnu, tad paturi prātā, ka pusdienlaika saule nav piemērotākais laiks, jo uzrādīs neglaimojošas ēnas. Vislabākais laiks, lai uzņemtu portreta fotogrāfijas ir agrās rīta stundās vai pēdējās stundās pirms zelta saulrieta. Saule būs zemu un radīs zelta mirdzumu.

Ja tomēr vēlies veikt savu foto-sesiju tieši pašā dienas vidū, ir daži veidi, kā uzlabot bildes izskatu. Pirmkārt, vislabāk atrasties vietās, kur nav tiešie saules stari. Tā vietā meklēt vietu, kur labāk nedaudz apēnojums. Tas ir ne tikai bilžu dēļ, bet arī jūsu pašu veselības labad. Kaitīgie saules stari nav vēlami ne bērna, ne pieaugušā ādai.

Kā padarīt procesu jautru un spontānu?
Bērniem pavisam neilgi māk noturēt savu uzmanību vienam priekšmetam, un lielākā daļa no viņiem nespēj nosēdēt ilgi vienā vietā, izpildot pozēšanas nosacījumus. Tomēr priekšrocība, esot svaigā dabā, ir, ka bērns jūtas ļoti atviegloti daudz komfortablāk nekā kādā studijā, sēžot pat nedaudz nobijies kādā no studijas krēsliem. Parkā, pludmalē, pagalmā vai skaistā dārzā – šie visi ir priekšnosacījumi, lai palīdzētu bērnam likt justies viegli un nepiespiesti kameras priekšā.

Daudzi vecāki cenšas “piekukuļot” bērnu ar kādu gardu lietu vai ko citu, ko varēs saņemt pēc veiksmīgas foto sesijas. Kaut arī domāts tikai labos mērķos, tas tomēr neļaus bērnam būt viņam pašam, viņš būs koncentrēts tikai uz apsolīto lietu. Jūs saņemsiet stīvas pozas un mākslīgu smaidu, kas nav pats labākais rezultāts.

Āra foto sesija ļauj jums iegūt lieliskus kadrus, piemēram, kad bērns spēlējas ar zāli, rakšanos pa smilšu kasti, spēlējoties ar citiem bērniem rotaļu laukumā vai ceļot smilšu pilis pludmalē. Ļoti daudzos veidos spontānas fotogrāfijas ir vairāk izdevušās un pat ļoti interesantākas, nekā portreta veidošana salonā.

Ļoti svarīgi ir attēlot bērna unikalitāti fotogrāfijās. Viens no veidiem, kā to vislabāk izdarīt, ir jau iepriekš iepazīt galvenās emocijas konkrētā brīdī. Tev ir jāzina, kādas aktivitātes būs īpaši jautras, kuras izraisīs daudz smieklus, kas padara bērnu nopietnu vai kautrīgu. Pēc tam tu vari veikt mazu “prāta vētras” foto sesiju, lai attēlotu vairākas no īpašībām.

Ja vēl pieaugušiem bērniem ir vieglāk “izlauzt” smaidu, tad maziem bērniem šāda viltus smaidīšana nesanāks. Tāpēc, tev ir jānotur mazuļa smaids ar dažādām darbībām, kustībām, rādot smieklīgas sejas, grabinot grabuli vai kaut ko citu. Paturi prātā, ka bērni ir visaktīvākie dienas pirmajā daļā, tāpēc vakarpusē nav vēlams ieplānot savu foto sesiju. Dienas beigās bērni ir piekusuši, nervozi un var palikt ļoti kašķīgi. Skaistas bildes arī sanāk, kad mazulis ir aizmidzis, tāpēc izejiet svaigā gaisā, nedaudz pafotografējaties zālē, un tad velti foto sesiju laikā, kad bērns jau guļ.

Fotogrāfijas ar mobilo telefonu

Viedtālruņa fotogrāfija, i-telefongrāfija, mobilā fotografēšana – neatkarīgi no tā, kā vēlaties nosaukt šo procesu. Tas ir skaidrs, ka lieliski fotoattēli sanāk arī ar telefona palīdzību. Ko tieši tas nozīmē? To, ka cilvēki šobrīd var radīt īstus mākslas darbus, izmantojot savus viedtālruņus. Šādas bildes iz ļoti labā kvalitātē un pat tiek izstādītas foto galerijās. Ja arī tev ir viedtālrunis, kurš ir ražots pēdējo gadu laikā, tad vari būt drošs, ka tas ir aprīkots ar ļoti labu kameru. Tāpēc, lai iegūtu labas fotogrāfijas, ir nepieciešamas zināšanas un nedaudz prakse un tad jau viss izdosies. Lūk daži padomi, kā iegūt labas fotogrāfijas ar savu viedtālruni.

1. Fotogrāfiju aplikācijas
standarta fotokamera var iegūt vecās labās fotogrāfijas, ja nedomā tās izcelt. Rediģēšanas rīki iespējams liks izskatīties nedaudz interesantāk kā parastā bilde, tomēr tas nav viss, ko var izdarīt ar viedtālruni. Ja tu vēlies kontrolēt savas fotogrāfijas izskatu, tad ir nepieciešamas dažas papildus programmas.

Pirmā lieta, kas ir nepieciešama: aplikācija, kas palīdz kontrolēt fokusu un kompozīciju. Dažiem viedtālruņiem šāda funkcija ir oriģināli iestatīta, kā, piemēram LG G4 un iPhone6.
Nākamās lietas, kuras ļautu kontrolēt labāku fotogrāfijas izskatu ir programmas, kuras atbild par kontrastu, baltās krāsa balansu, krāsu piesātinājumu un spilgtumu.

Labākās aplikācijas Android telefoniem: Cymera, Camera HDR Studio, BlendPic, Photoshop Touch, Motion Shot.

Labākās aplikācijas iPhone telefoniem: Photoshop Touch, SimplyB&W, TinType.

2. Jāmāk kompozīcijas veidošanas pamati
Tas varētu likties garlaicīgi, bet pašu pamatu apgūšana ir liels ieguvums, lai iegūtu labas fotogrāfijas. Šai apguvei ir daudz resursi, kurus var izmantot, sākot jau telefona lietošanas grāmatiņu. Ir jācenšas saprast bildes trešdaļu likums: iedomājies uz kameras ekrāna režģi, kas ir sadalīts ar trīs horizontālām un vertikālām līnijām. Patiesībā, lielākā daļa viedtālruņu ir aprīkoti ar šiem režģu attēliem, tāpēc nebūtu pat vizuāli jāiedomājas. Mēģini novietot objektus tieši šajās līnijās, vai vietās, kur tās krustojas. Tas padara fotogrāfijas daudz interesantākas, nekā tad, ja objekts ir paņemts vienkārši tuvplānā pašā vidū. Šo ideju var izmantot fotografējot, piemēram, cilvēkus, ziedus un visu pārējo.

3. Apgaismojums
Ja tu gatavojies pārsteigt savus draugus ar savām fotogrāfijām, tad tām ir jābūt kvalitatīvām. Lieta, kas padara bildes iespējami labākas – pareizs apgaismojums. Labs apgaismojums ir dažādas gaismas, kas piešķir bildei savu sižetu. Tās var būt ēnu spēles, atspīdums no saules.. Parasti, fotografēšana iekštelpās ar mākslīgo apgaismojumu vai ārā, kad ir apmācies un mākoņains – bilde sanāk pliekana un gaisma ir pat garlaicīga. Meklē gaismas ar kādu virzienu un krāsu. Dabisks skaists apgaismojums ir tieši pirms saullēkta un saulrieta laikā. Ļoti labs apgaismojums portretu fotografēšanai ir pie loga. Labs apgaismojums ir īpaši svarīgs mobilajām fotogrāfijām, jo nav iespējams daudz variēt ar fokusa attālumiem un dažāda asuma iespējām. Faktiski, var teikt, ka esi iestrēdzis vienā fokusēšanas attālumā, tāpēc gaisma ir labs veids, kā izcelt un uzlabot kopskatu.

4. Interesants moments
Tu atrodies skaistā vietā, tev ir labs apgaismojums un fons ir ļoti krāšņās krāsās – visas iespējas, lai radītu lielisku fotogrāfiju. Bet nekas nenotiek. Tas ir tāpat, kā skatīties Instagramā vai Facebook bildēs: ir simtiem saulrieta fotogrāfiju, kurā ir nekas cits, kā tikai saulriets. Tas padara šo situāciju garlaicīgu. Tā vietā, nepieciešams atrast kaut ko, kas papildinātu sižetu. Varbūt kāds tieši šobrīd dodas pastaigāties pa jūras krastu. Pagaidi, līdz objekts ir nonācis labākajā attālumā, lai radītu daudz vērtīgāku bildi. Dažreiz, protams, nebūs nekādu interesantu mirkļu. Nekas nenotiek tieši tad, kad to gribētos, neviens nav apkārt.

Bērnu fotogrāfijas

“Kā man vajadzētu fotografēt savu bērnu?” – tas ir jautājums, ko uzdod daudzi vecāki. Šajā rakstā īsumā pastāstīsim, kā sagatavoties un kā fotografēt. Tomēr paturiet prātā, ka šie nav grāmatā iekalti likumi, pēc kuriem tikai jāveic bērnu iemūžināšana – jūtieties brīvi un dariet tā, lai visiem ir jautri un gala rezultātā ir skaistas bildes.

Pirms uzsākat sagatavošanās darbus, kameru uzstādīšanu un vietas iekārtošanu, vispirms ir jāpārliecinās, vai bērns ir apmierināts ar kameru. Piemēram, fotografējot dzīvniekus, ir ļoti grūti uztvert kadru, jo viņiem ir paniskas bailes no liela melna foto aparāta. Tāpēc pārliecinies, ka bērnam kamera neizraisa bailes. Ļauj bērnam paturēt rokās kameru, un pat nofotografēt kādu kadru, ja viņš ir pietiekami vecs. Pirms sāc foto sesiju, pavadi laiku kopā ar bērnu – varbūt viņš vēlēsies fotografēties ar kādu savu mīļo rotaļlietu. Viņš var pats izveidot kompozīciju no savām rotaļlietām.

Fotografēšanās vietas izvēle: Padomā laicīgi, kur vēlies bērnu fotografēt. Tai ir jābūt vietai, kur viņš jūtas komfortabli. Varbūt dodieties uz parku, kur viņš spēlējas un smaida nepārtraukti, vai rotaļu istabas malā, sakrāmējot visas rotaļlietas vienuviet. Mēģini atrast vietu, kur būtu diezgan vienkāršs fons (vienveidīga krāsa, sakopta apkārtne).

Nemākslota pieeja: cik vien iespējams, centies fotografēt bērnu viņam dabiskā situācijā. Liec viņam kaut ko darīt, kas viņam patīk un vienkārši sāc fotografēt. Jums nevajadzēs lūgt katru reizi, lai viņi pārstāj darīt to, ko dara pašlaik, lai tikai paskatās uz jums un pozē. Tas vairs neraisīs dabiskumu, it īpaši, ja liksiet to darīt ik pēc minūtes.

Fotografē bērnu acu līmenī: Ja tavs bērns vēl ir mazs, tad visticamāk būs tikai pusi no tava auguma garuma. Fotografēšana no pieauguša cilvēka augstuma var radīt bildes kā putna lidojumā, turklāt, tā samazinot iespējas nofotografēt dabisku skatu. Bērnam noteikti būtu jāskatās uz augšu visu liku, lai redzētu seju fotogrāfijā. Tāpēc nepieciešams pietupties līdz bērna augumam, un fotografēt viņa līmenī. Tā bildes ir daudz privātākas un skaistākas.

Pietuvini bildes: Daudziem vecākiem patīk, ka tieši viņu bērni ir priekšplānā, nevis, ka ir redzami tāli cilvēki, kuriem sejas pat nevar saskatīt. Tieši tāpēc, daudz labāk ir nevis atkāpties atpakaļ, lai iegūtu pilna izmēra bērnu, bet gan tieši pretēji – pienāc tuvāk bērnam, lai viņa seja ir skaidri un gaiši parādīta. Grūtāk būs, ja ir jāfotografē lielāka grupa, taču arī tad var izveidot piemērotu kompozīciju, lai varētu saredzēt sejas.

Koncentrējies uz acīm: Pievērs īpašu uzmanību sava bērna acīm. Ja tev ir ieslēgta fokusa meklēšana, tad izvēlies acis kā galveno punktu. Vaibsti var būt nedaudz izplūduši, kā arī citas zonas mazāk saskatāmas, tomēr visam skatam ir jābūt vērstam uz acīm. Jo kas gan var būt vēl skaistāks kā bērna acis?

Fons: Tas prasa lielu uzmanību un pieredzi, lai iegūtu labus fotoattēlus. Pirms sāc fotografēt, pievērs uzmanību, vai apkārt nav kādi traucējoši priekšmeti. Padari vismaz vienu vietu savā mājā, kur apkārt nemētāsies liekas mantas, nebūs pielīmēti kādi plakāti vai citas piezīmes.

Apģērbs: Galvenais likums, ko nepieciešams ievērot – lai bērnam ir ērti. Protams, nedaudz piestrādāt pie radošām idejām, kuras pastiprinātu bērna personību būtu tikai ieteicams. Tomēr pats galvenais, lai viņš visu laiku necenšas novilkt apģērbu, kurš spiež, niez vai kā savādāk traucē. Vari piedāvāt bērnam pašam izvēlēties kādu apģērbu. Vari spēlēties ar krāsām, lai bērns būtu ietērpts košā apģērbā, tā pievēršot lielāku uzmanību tieši viņam.

Padomi fotogrāfiem-iesācējiem

Fotografēšana un kļuvusi par populāru hobiju un peļņas avotu mūsdienās. Ikviens vēlas būt labs fotogrāfs, bet, kā jau daudziem amatiem – sākums ne vienmēr ir rozēm kaisīts. Jaunie fotogrāfi pieļauj kļūdas, no kurām vajadzētu ātri vien tikt vaļā. Ikviens ir gājis sarežģīto fotografēšanas sākumu, tāpēc zināms, ka ir daudz jāmācās un jāpilnveido sevi. Tāpēc, lai izvairītos no dažām kļūdām, sniegšu dažus padomus, kurus ir apkopojuši profesionālie fotogrāfi saviem jaunajiem amata brāļiem.

1. Uzreiz neiegādājies pašu jaunāko un dārgāko aprīkojumu
Jo vairāk fotogrāfijas tu uzņemsi, jo vairāk sapratīsi, kā strādā foto aparāts, un pratīsi izmantot visas tā sniegtās iespējas savā labā. Tas patiešām ir iespējams: iegūt labas fotogrāfijas arī ar samērā lētu foto kameru. Tāpēc iesakām sākumā neiegādāties vairāku simtu vai pat tūkstošu vērtu kameru, kamēr prasmes un spējas vēl nav tik lielas, lai attaisnotu šos ieguldījumus. Viss nāk ar laiku, tāpat arī foto kameras nomaiņa. Dāvini sev šos svētkus ik pa laikam, pārdodot iepriekšējo un nopērkot jaunu kameru. Tā ir lieliska sevis apbalvošana, ja esi kļuvis arvien profesionālāks.

2. Iegādājies statīvu
Daudziem fotogrāfiem, pat profesionāliem, mēdz drebēt roka. Un ja tas gad;as tieši pašā svarīgākajā brīdī? Neļauj uztraukumam vai citam iemeslam sabojāt bildi, un iegādājies sev drošu veidu kā fotografēt ar statīvu kamera stāvēs stabili, un iegūtās bildes nebūs izplūdušas. Protams, ir fotogrāfijas un foto sesijas, kur ar statīvu nevarēs izgrozīties, jo visu laiku būs jābūt aktīvā kustībā. Tomēr, ja runa iet par portretu veidošanu un grupu fotogrāfiju, tad statīvs būs lielisks palīgs darbā.

3. Turi kameru vienmēr sev blakus
Kā likum noteikts, ka labākais mirklis nāk tad, kad to vismazāk gaidi. Tā var būt tikai iedvesma, vai arī reāls notikums dzīvē, kuru nepieciešams ātri iemūžināt, lai neaizmirstas. Aprīkojuma pārnēsāšana ir samērā viegls pasākums, ja vien esi iegādājies pārnešanas somu – tā nodrošinās, ka objektīva lēca nebūs saskrāpēta. Ja tev galvā iešaujas tikai aša ideja, kādai vajadzētu būt bildei, nofotografē to ar mobilo telefonu, bet, kad būsi ticis pie fotokameras, centies atgriezties pie šāda paša mirkļa. Tāpat tu vari arī izveidot sarakstu ar lietām, kuras tu gribētu nofotografēt, un, kad pienāks attiecīgais laiks – īsteno savas idejas.

4. Fotografē ikdienišķus priekšmetus
Tad, kad pietrūkst idejas, un neko vairs nevari atrast, ko nofotografēt savā viesistabā vai pagalmā – paskaties uz lietām ar svaigu domu. Tu vari izmantot dažādus gaismas trikus, vai sagaidīt vēja plūsmu pagalmā, kas izmaina iepriekšējo priekšmetu savādākā redzējumā. Bieži vien, vienkāršs priekšmets var izveidot labāko fotogrāfiju.

5. Eksperimentē ar kameras iestatījumiem
Noteikti, kad iegādājies foto kameru, izlasi lietošanas pamācību. Jā, tā varētu būt bieza un saturēt daudz, it kā sākumā šķietami nevajadzīgas informācijas, bet tomēr – katrai foto kamerai ir daudz un dažādas funkcijas, par kurām, visticamāk, nebūsi dzirdējis. Izmēģini dažādus efektus, fotografējot vienu un to pašu objektu. Daudzas lietas ir apzīmētas ar simboliem, tāpēc atrodi pamācībā visu to nozīmi, un centies izprast lietderību. Neviens efekts nebūs veidots, lai savā ziņā nepārveidotu un neuzlabotu bildi, tāpēc, esi pārliecināts, kurā no situācijām, katrs efekts būtu vislabākais.

6. Prakse, daudz prakses
Mēģini uzņemt fotogrāfijas katru dienu. Ja tas nav iespējams, tad vismaz to laiku, ko velti fotografēšanai, dari ar iepriekšējo mācību apzināšanos. Pirms fotografē, izlasi kādu svarīgu padomu, kā uzlabot fotogrāfijas un realizē tās dzīvē. Atceries katra efekta nozīmi, un esi gatavs ātri reaģēt un nomainīt tos – lai tajā pašā laikā nezaudētu mirkli, kad var radīt labāko bildi.

Saglabā savas fotogrāfijas skaistas un nesabojātas

Gadiem ejot, atmiņa var palikt arvien vājāka un mirkļi var izzust no galvas kā nebijuši. Laicīgi to apzinoties, daudzi cilvēki fotografē visus svarīgākos dzīves momentus, lai tie paliktu mūžīgā piemiņā. Taču arī fotogrāfijām mūžs var nebūt ilgs, ja tās nesaglabās un pret tām neapiesies pienācīgi. Kādi ir labākie veidi, kā saglabāt fotogrāfijas pēc iespējas ilgāk?

1. Turi rezerves kopijas
Daudziem cilvēkiem patīk izdrukāt fotogrāfijas, taču vienmēr to darot, nevajadzētu aizmirst saglabāt arī rezerves kopijas datorā vai cietajā diskā. Mūsdienu jaunatne nebūs piedzīvojuši to laikmetu, kad vēl populāri bija negatīvi, kurus varēja attīstīt. Šādi negatīvi ir liela vērtība, jo fotogrāfijas tika uzņemtas ar “pirmo piegājienu”. Neviens neredzēja, kāda bilde galā sanāks, padarot šo procesu vēl interesantāku -redzēt, kādas bildes tiks izdrukātas. Arī pēc bilžu izgatavošanas, šie negatīvi tika uzglabāti, situācijām, ja vajadzētu vēlreiz attīstīt.

2. Zema temperatūra, zems mitrums
Lai fotogrāfija ilgāk saglabātos, tai ir nepieciešama telpa, kurā ir zems mitrums un temperatūra. Vispārīgi runājot, – jo siltāka būs telpa, vai pat tieša saules gaisma, jo krāsa ātrāk pazudīs, tās paliks mazāk košas, un praktiski izbalēs. Ja tu vēlies saglabāt savas fotogrāfijas vismaz pāris gadus uz priekšu, noglabā fotogrāfijas slēgtā kastē, lai gaisma tās nesabojā. Piemēram, varētu domāt, ka pagrabs būtu vispiemērotākā vieta, kur uzglabāt fotogrāfijas, jo tas ir tumšs, tomēr mitruma apstākļi nebūtu piemēroti, lai to darītu. Jo mazāk gaisma, zemāks mitrums un gaisa temperatūra, jo bildes labāk uzglabāsies.

3. Nelīmē bilžu stūrīšus ar skoču vai līmi
Laika gaitā ķīmiskās vielas, kas izdalās no līmes var izbojāt bildes. Neieto neko, kas varētu sabojāt fotogrāfijas virsmu. Pat nav ieteicams rakstīt ar pildspalvu, ja vēlies īpaši atzīmēt datumu un notikumu – tam vislabākais risinājums ir parastais zīmulis.

4. Veido bilžu kolāžas
Protams, kolāžas aizņem daudz vietas uz sienas vai plaukta, kā arī tajās var apvienot tikai dažas labākās fotogrāfijas. Bilžu ievietošana rāmīti sniedz iespēju visiem atcerēties kādu īpašu momentu, ikreiz, kad iet garām. Atceries arī pareizi izveidot bilžu rāmīti, lai tam nav nepieciešamas līmes un dažādi bilžu piestiprinājumi. Jebkura līme satur ķimikālijas, kuras laika gaitā var sabojāt tavu fotogrāfiju. Kolāžas var veidot ar vairākiem bilžu rāmjiem, vai vienā lielā rāmī daudzas bildes. Tomēr, ja liksiet vienā rāmī vairākas bildes, tad visticamāk, būs nepieciešams īpašs piestiprinājuma veids, un bez līmes neiztikt.

5. Neglabā visas fotogrāfijas vienuviet
Izvairies ilgtermiņā saglabāt fotogrāfijas aploksnēs. Kā īstermiņā šis uzglabāšanas veids varētu būt labs, piemēram, kad tu atnes bildes no izdrukas salona līdz mājām. Tomēr, ja neesi izveidojis albumu vai citu vietu, kur novietot bildes, tad aploksne nebūs labākais variants. Aploksnē bildes ir cieši viena pie otras un laika gaitā var salipt kopā vai nobružāties viena pret otru. Arī tad, ja bieži pārskatīsi savas fotogrāfijas, jāatceras tās ņemt uzmanīgi, jo netīrumi, kas nokļūst no pirkstiem uz bildēm, var laika gaitā sabojāt attēla kvalitāti. Būsim atklāti – jūs taču nemazgājat rokas katru reizi pirms skaties fotogrāfijas, vai ne? Lai gan, tas būtu pat ļoti ieteicams.

6. Foto albumi
Tātad foto albumi ir laba iespēja ilglaicīgi saglabāt fotogrāfijas. Tomēr, iegādājoties albumu, izvairies no lētākajiem eksemplāriem. Plastmasas kabatiņas, kurās liek bildes, var sabojāt fotogrāfijas. Visbiežāk tirdzniecības veikalos tiek pārdoti lētākās kvalitātes foto albumi, tāpēc, šīs lietas iegādei vislabāk ir doties uz profesionālo fotopreču veikalu.

Mājdzīvnieku fotogrāfijas

Mājdzīvnieku fotografēšana ir liels izaicinājums ikvienam fotogrāfam, neatkarīgi no profesionalitātes līmeņa. Tas ir grūtāks darbs pat nekā fotografēt cilvēkus. Dzīvnieki ir neprognozējami, un faktiski viņi nesaprot, ka tiek fotografēti. Daudzi no mājdzīvniekiem var pārsteigt ar lielisku pozēšanu objektīva priekšā, un liekas, ka viņiem tas padodas kā īstiem modeļiem, tomēr daudzi ieraugot fotoaparātu cenšas pēc iespējas ātrāk pazust no istabas. Visbiežāk bēgšanu izraisa bailes, jo liels melns objektīvs ir pavērsts tieši pret viņiem. Tomēr, zinot arī to, ka viņiem varētu būt nepatīkama fotografēšanās, daudzi saimnieki vēlas, lai viņu mājdzīvnieku fotogrāfijas karājas kopējā ģimenes kolāžā pie sienas. Kā panākt lielisku mājdzīvnieku fotogrāfiju? Lūk būs daži padomi.

1. Fokusē bildi uz acīm
Kad mēs fotografējam cilvēkus, tad zinām, ka acis ir viena no svarīgākajām bildes daļām. Jo kā saka – acis ir dvēseles atspulgs. Tas attiecas arī uz mājdzīvniekiem. Tikai šeit sākas problēma – dzīvnieku acis mēdz būt daudz mazākas, kā arī dzīvnieks nereti nevēlas skatīties tieši objektīvā, kad tam liek to darīt. Jau laicīgi vari uzstādīt fotoaparātā fokusu uz centru, kur būs tieši acis, lai mirklī, kad dzīvnieks paskatās uz objektīvu, tu varētu uzreiz bildēt.

2. Izmanto dabīgo apgaismojumu
Centies maksimāli izvairīties lietot zibspuldzi, kad fotografē dzīvniekus. Dzīvniekiem ir bail no šādiem pēkšņiem gaismas uzplaiksnījumiem, kas var izraisīt pastāvīgu baidīšanos no fotokameras. Zibspuldzes gaismu varētu raksturot ar tādu gaismas uzplaiksnījumu, kā mēs parasti mēdzam redzēt zibeni – pēkšņs, žilbinošs un baismīgs. Tāpēc pēc iespējas centies fotografēt mājdzīvnieku dienas gaismā, vēl labāk – pie loga. Vispār ideālā variantā būtu ārpus mājas.

3. Fotografē dzīvnieka auguma līmenī
Ja tu izdomāsi fotografēt savu mājdzīvnieku no augšas, bilde izskatīsies kā no putna lidojuma. Turklāt ir maza iespēja, ka dzīvnieks pievērsīs tev un kamerai kādu uzmanību: tātad, tu iegūsi faktiski tikai dzīvnieka muguras fotogrāfiju. Turpretī, ja no nosēdīsies vai apgulsies dzīvnieka auguma līmenī, bildes būs daudz skaistākas, un pastāv lielāka iespējamība, ka varēsi pievērst ari sev uzmanību un pat acu skatu. Mājdzīvniekiem var izraisīt bailes, ja cilvēks ir pieliecies, un pie tam ar lielu melnu objektu rokās. Kad cilvēks fotografē auguma līmenī, viņš vairs neizskatās pēc milža dzīvnieka acīs.

4. Pacietība
Pacietība ir lielākā apņemšanās, ar ko ir jāsāk, kad vēlies fotografēt savu mājdzīvnieku. Daudzi dzīvnieki no dabas ir slinki, bet daudziem ir savvaļas refleksi skraidīt un būt aktīviem visu dienu, kas samazina iespēju iegūt skaistu neizplūdušu kadru. Esi pacietīgs un saglabā savu radošo procesu, līdz gala rezultātā iegūsi fantastisku bildi.

5. Sagatavo teritoriju
Ja tu zini, kāda rotaļlieta ļautu dzīvniekam uz brīdi nomierināties un nebaidīties no objektīva, tad iekārto skaistu fotografēšanas stūrīti. Dzīvnieks spēlēsies ar mantiņu un pilnībā aizmirsīs par cilvēka blakus būšanu, kur nu vēl par fotoaparātu. Turklāt, tu vari izvēlēties pašu gaišāko telpas vietu, lai maksimāli izvairītos no dažādām ēnām, kas varētu krist vai zibspuldzes lietošanas. Kaķiem ļoti laba vietiņa varētu būt uz palodzes, turklāt viņiem arī no dzīves šī ir viena no mīļākām vietām, ja vien zem palodzes ir radiators un var vērot pa logu notiekošo.

6. Neizmanto fotografēšanas trokšņus
Zināms, ka daudziem fotoaparātiem ir signāls, kad bilde tiek nofotografēta. Šīs skaņas dzīvniekus varētu izbiedēt tikpat ļoti, kā zibspuldze un pati masīvā kamera. Tāpēc laicīgi, pirms esi sācis fotografēšanos, izslēdz visus blakus trokšņus, lai dzīvnieks nemanītu fotoaparāta klātbūtni.